محصولات آرایشی

javahermarket

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

با كفش مناسب و تقویت عضلات، سندرم نرمی مفاصل را درمان کنید

با كفش مناسب و تقویت عضلات

 سندرم نرمی مفاصل را درمان

 کنید

صافی كف پا، خم شدن بیش از حد زانو به جلو، خم شدن بیش از حد انگشتان و شلی بیش از حد مفاصل علایم بروز نرمی مفاصل است. 

سندرم نرمی مفاصل یا سندرم شلی بیش از حد مفاصل ( Hyperlaxity Joint Syndrome )بیماریست که چندین فرم مختلف دارد از هر 5000 تولد در یک مورد دیده می شود.

سندرم نرمی مفاصل را نمی توان جزو بیماری‌ها تقسیم بندی كرد اما باعث ایجاد علائمی در افراد می شود. البته برخی از بیماری‌ها مثل سندرم اهلر دانلوس و سندرم مارفان با نرمی بیش از حد مفاصل دیده می شوند كه باید آنهارا با سندرم شلی بیش از حد مفاصل جدا کرد.

این سندرم با علایمی مانند شلی بیش از حد مفاصل ؛ صافی كف پا، خم شدن بیش از حد زانو به جلو و خم شدن بیش از حد انگشتان دیده می شود.

افراد مبتلا به این سندرم از دردهای عضلانی و مفصلی مكرر شكایت دارند كه در بسیاری از موارد باعث درمان‌های متعدد و گاهی غیر ضروری می شود. علایم دیگری نیز در این افراد دیده می شود كه به صورت حملات ناگهانی درد در قفسه سینه بمدت چند ثانیه، حملات ناگهانی اضطراب و طپش قلب را می توان نام برد. در این افراد حس عمقی مفاصل كمتر از میزان طبیعی است و احتمال پیچ خوردگی مكرر مچ پا زیادتر می شود.

استفاده از كفش مناسب و در صورت لزوم كفی مناسب می تواند به كاهش درد زانو و كمر كمك كند. ورزش‌های تقویتی عضلات از نوع Stabilizatingمفید است. ورزش‌های تعادلی برای بهتر كردن حس عمقی مفاصل نیز به این بیماران توصیه می شود.

باید توجه داشت كه در كودكان نیز بتدریج مقدار شلی مفصل با افزایش سن كمتر می شود .

لازم بذکر است اصول مراقبت از مفاصل نیز باید در این افراد مراعات شود و از ورزش‌هایی كه به مفاصل فشار بیش از حد وارد می كنند خودداری شود. 

كفش نامناسب باعث تخریب زانو و ستون فقرات می‌شود

كفش نامناسب باعث تخریب
 زانو و ستون فقرات می‌شود 

:یك فیزیوتراپیست گفت: انتخاب و استفاده از كفش نامناسب به مرور زمان باعث تخریب مفاصل زانو و ستون فقرات می‌شود.

سید‌ مجید هراتی در گفت‌وگو با فارس  اظهار داشت: استفاده از كفش‌های نامناسب امری است كه اغلب افراد آن را نادیده می‌گیرند و این در حالی است كه برای اعضای بدن به خصوص اندام پاها بر اساس علم طب یك كفش مناسب باید حمایت كافی برای پا ایجاد كند. 

وی افزود: یك كفش مناسب برای پاها باید انعطاف پذیر باشد زیرا انتخاب كفش نامناسب عواقبی بسیاری از جمله درد زانو و فشار به مفاصل و ستون فقرات را در بردارد كه در نتیجه منجر به تخریب سطح مفاصل اندام تحتانی ( لگن، ران، زانو، ساق، مچ، كف پا و انگشتان) می‌شود. 

هراتی ادامه داد: ایجاد آرتروز نیز از شایع‌ترین بیمارهای انتخاب نادرست كفش محسوب است زیرا استفاده از كفش نامناسب به مرور زمان باعث تخریب مفاصل زانو و كمر می‌شود. 

این فیزیوتراپیست خاطرنشان كرد: در زمان انتخاب یك كفش افراد باید مسئله زیبایی كفش را در اولویت قرار ندهند بلكه در وهله نخست باید مسئله مناسب بودن كفش را از نظر طبی در نظر بگیرند. 

کفش های پاشنه بلند به پاشنه پا آسیب میزند

کفش های پاشنه بلند به پاشنه 
پا آسیب میزند

آمارها نشان می‌دهد كه بیش از سه میلیون زن در جهان از آسیب‌های شدید پا ناشی از پوشیدن كفش‌های پاشنه بلند رنج می‌برند.

به گزارش سلامت نیوز این زنان كه شیفته پاشنه‌های قاتل هستند، سلامت و آسایش پاهای خود را قربانی كفش‌های پاشنه بلند و غیراستاندارد می‌كنند و بعد به ناچار در جست‌وجوی درمان پزشكی و یا حتی مراقبت‌های بیمارستانی برای بهبود این قبیل آسیب‌های آزار دهنده به تكاپو می‌افتند.

به گزارش روزنامه‌ دیلی میل، متخصصان می‌گویند: یك پنجم از زنان به قدری به این كفش‌ها علاقه دارند كه اغلب دچار پیچ خوردگی شدید مچ پا و یا كشیدگی و پارگی تاندون پا می‌شوند.

همچنین یك سوم از آن‌ها نیز به دلیل استفاده از كفش‌های پاشنه بلند با صورت به زمین می‌خورند و با آسیب دیدگی شدید دندان‌ها و شكستگی مچ دست مواجه می‌شوند.

بر اساس نظرسنجی كه از سه هزار زن انجام گرفت، دیگر آسیب‌هایی كه در اثر پوشیدن این كفش‌ها بروز می‌كنند، شامل شكستگی قوزك پا و یا پیچ خوردن زانوها هستند.

این بررسی آماری نشان داد: ‌تنها دو درصد از زنان در نظرسنجی اظهار كردند كه هرگز از كفش‌های پاشنه بلند استفاده نمی‌كنند.

پاشنه کفشمان چگونه باشد؟

پاشنه کفشمان چگونه باشد؟

رییس دانشكده توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشكی جندی‌شاپور اهواز گفت: پاشنه كفش باید متناسب با پاشنه پای فرد باشد، نه باریك‌تر و نه پهن‌تر. 

دكتر علی‌اصغر ارسطو در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار داشت: متناسب بودن پاشنه كفش با پاشنه پا بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر پاشنه كفش نامناسب باشد پاشنه پا دچار مشكل می‌شود. 

وی افزود: سطح پاشنه كفش باید به اندازه پاشنه پا بوده و نباید خیلی باریك‌تر و یا پهن‌تر باشد تا تعادل پا هنگام راه رفتن حفظ شود. 

ارسطو درباره اثرات منفی پوشیدن كفش‌های پاشنه ‌بلند تصریح كرد: این كفش‌ها موجب می‌شوند كه فرد هنگام راه رفتن به پیچ‌خوردگی پا و یا كشیدگی عضلات دچار شود. كشیدگی عضلات دردناك است و در مواردی می‌تواند موجب پاره شدن رباط پا شود. 

این متخصص فیزیوتراپی خاطرنشان كرد: این‌گونه كفش‌ها به دلیل داشتن شیب زیاد موجب می‌شوند هنگام راه رفتن پا به سمت جلوی كفش متمایل و انگشت‌های پا در قسمت نوك كفش فشرده شوند. با فشرده شدن انگشت‌ها در جلوی كفش، حالت ناخن‌ها و انگشت شست تغییر می‌كند و شست به طرف انگشتان كناری منحرف می‌شود. 

رییس دانشكده توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشكی جندی‌ شاپور اهواز اظهار كرد: استفاده مداوم از كفش‌های پاشنه‌ بلند موجب می‌شود استخوان كف‌ پا تحت فشار قرار ‌گیرد كه بر عروق و اعصاب این قسمت از پا تاثیر منفی خواهد داشت. 

وی ادامه داد: استفاده مكرر از كفش‌های پاشنه‌ بلند موجب كوتاه شدن تاندون آشیل می‌شود و پس از مدتی فرد دیگر نمی‌تواند از كفش‌های با پاشنه كوتاه استفاده كند. 

ارسطو گفت: كفش‌های پاشنه‌بلند موجب متمایل شدن پا به سمت جلو می‌شود كه در این حالت فرد برای حفظ تعادل خود ناخودآگاه شانه‌ها را به سمت عقب و شكم و لگن را به سمت جلو متمایل می‌كند. این حالت موجب به هم خوردن وضعیت بدنی و ایجاد انحراف در ستون فقرات می‌شود كه در دراز مدت كمر درد، گردن‌ درد و زانودرد را به دنبال خواهد داشت. 

این متخصص فیزیوتراپی افزود: پاشنه نامناسب كفش می‌تواند موجب به هم خوردن الگوی راه رفتن، صرف انرژی بیش‌تر هنگام راه رفتن و كاهش كارایی می‌شود. بهترین اندازه پاشنه كفش برای مردان 2 سانتی‌متر و برای زنان 4 تا 5 سانتی‌متر است. این گونه پاشنه‌ها با ایجاد یك شیب ملایم در كف پا راه رفتن را آسان‌تر می‌كنند. 

پاشنه بلند و قوس كفش باعث درد عضلات و زانو می‌شود

پاشنه بلند و قوس كفش باعث درد
 عضلات و زانو می‌شود
یك فیزیوتراپیست گفت: كفش های دارای ارتفاع بلند پاشنه و قوس طولی موجب درد پا و زانو مواجه می‌شوند.

سید‌ مجید هراتی در گفت‌وگو با فارس  اظهار داشت: یكی از نكات بسیار مهمی كه باید افراد در انتخاب كفش مناسب رعایت كنند دارا بودن انعطاف پذیری كف كفش‌ها است زیرا یك كفش مناسب باید قوسی طولی مناسب را داشته باشد كه این امر به خصوص در افرادی كه كف پای صاف دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

وی افزود: دارا بودن قوسی طول كفش در زمان ایستادن افراد باعث عدم ایجاد فشار بیشتر از حد به مفاصل كف پا و عضلات می‌شود و در نتیجه از درد و خستگی در عضلات و زانوی افراد جلوگیری می‌شود. 

این فیزیوتراپیست ادامه داد: نكته دیگری كه باید افراد در انتخاب كفش مناسب رعایت كنند عدم انتخاب كفش‌ها با نوك باریك است زیرا اگر كفش باریك باشد و عرض كمی داشته باشد باعث انحراف انگشت شست و همچنین برآمدگی مفاصل بین انگشتی می‌شود. 

هراتی بیان كرد: استفاده از كفش‌های پنجه باریك و پاشنه بلند كه در بین زنان شایع است نیز باعث فشار به مفاصل جلوی پا و دردهای سر استخوان پا می‌شود و در این راستا كفش‌های بدون پاشنه نیز توصیه نمی‌شود زیرا به طور متوسط پاشنه كفش افراد باید ارتفاع یك اینچ یا 2.5 سانت داشته باشند. 

وی خاطرنشان كرد: پشت پاشنه كفش مناسب باید با جنس محكم و بادوام حمایت شود تا از چرخش پاشنه جلوگیری شود و در این راستا باید رویه و كف كفش‌ها نیز انعطاف پذیر باشد تا در هنگام راه رفتن و در زمان بلند كردن پاشنه به خوبی انگشتان اجازه خم شدن داشته باشند. 

نیمی از كفش های مغازه ها برای كودكان زیر دو سال استاندارد نیست

نیمی از كفش های مغازه ها برای
 كودكان زیر دو سال استاندارد
 نیست 

متخصص فیزیوتراپی گفت: بیش از 50 درصد كفش های موجود در مغازه های كشور غیر استاندارد بوده و برای كودكان زیر 24 ماه مناسب نیست.
 
دكتر آذرخش كدخدایی  در گفت و گو با ایرنا افزود: والدین باید پیش از انتخاب كفش برای كودكان زیر 24 ماه خود، نسبت به صاف و سالم بودن استخوان های ساق و پای فرزندان خود اطمینان حاصل كنند. 
وی با بیان اینكه یك كفش مناسب و استاندارد برای كودك باید از حداقل پاشنه، ‌بند و دیواره های محكم برخوردار باشد، اظهار داشت: جنس كفش برای این كودكان، دارای اهمیت است.
كدخدایی در باره انتخاب كفش های پلاستیكی برای كودكان خود گفت: كفش های پلاستیكی، موجب عرق كردن پاهای كودك شده و می تواند موجب بروز حساسیت پوستی در پای آنان شود. 
وی توصیه كرد، كفشی كه برای كودك انتخاب می شود باید حدود یك سانتی متر از طول پای كودك و پنجه او بزرگتر باشد و انتخاب كفش های چسبی برای كودكان بر كفش های بندی ارجحیت دارد. 
این متخصص فیزیوتراپی تصریح كرد، برای كودكانی كه در پای خود مشكل استخوانی احساس می كنند نیز باید كفش طبی مناسبی انتخاب شود. 

استفاده از کفش «پاشنه‌بلند» موجب ایجاد عارضه «چکشی شدن پنجه پا» می‌شود

استفاده از کفش «پاشنه‌بلند»

 موجب ایجاد عارضه «چکشی 

شدن پنجه پا» می‌شود

بسیاری از زنان به منظور دستیابی به قد بلند، مبادرت به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند می کنند، غافل از اینکه پوشیدن کفش پاشنه بلند می تواند مخاطرات بسیاری از جلمه عارضه "چکشی شدن پنجه پا" (hammertoe) را به همراه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر تزوی بار دیوید یک پا پزشک از دانشگاه کلمبیا برای آن دسته از زنان که هم به تجملات و هم به سلامتی خود اهمیت می دهند پیشنهاد می دهد برای پیشگیری از ابتلا به عارضه "چکشی شدن پنجه پا" از پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند خودداری کنید.

وی در عین حال می‌گوید: وقتی که به دنبال خرید کفش پاشنه بلند هستید توجه داشته باشید که در جلو کفش فضای کافی برای انگشتان وجود داشته باشد.

بار دیوید در ادامه بر توجه به کفی محکم کفش و اجتناب از پوشیدن کفش تنگ تاکید می کند و می افزاید: برای مدت 10 تا 15 دقیقه آن را بپوشید و حتی مسافت زیادی را با آن طی کرده و در صورت راحت بودن خریداری نمایید.

بار دیوید در خاتمه عنوان می کند: اگر به این عارضه مبتلا شدید پدها و ژل‌های مخصوصی برای درمان وجود دارد، اما ممکن است کار به جراحی هم بکشد، همچنین افراد مبتلا به دیابت باید از مخاطرات این عارضه کاملا آگاه باشند زیرا می تواند مشکلات عدیده از جمله بروز انواع عفونت‌ها را در پی داشته باشد.

براساس گزارش HealthDay News، در این عارضه استخوان انگشتان خم می شود و برای نظم بخشیدن مجدد آنها ممکن است زمان چند هفته ای به طول انجامد.


یك سوم كودكان كشور دچار فقر آ‌هن هستند

یك سوم كودكان كشور دچار

 فقر آ‌هن هستند

یك متخصص اطفال گفت: یك سوم كودكان كشور دچار فقر آهن هستند و بی‌حالی، رنگ‌پریدگی و ضعف چسمانی از علائم كم‌خونی ناشی از فقر آهن در كودكان است كه به آسیب سیستم عصبی، كاهش قدرت یادگیری و تأثیر سوء بر عملكرد مغز كودك منجر می‌شود.

منصور بهرامی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینكه آهن یك عنصر مهم برای سلامت انسان است، اظهار داشت: در ساختار گلبول قرمز خون، آهن به كار رفته و نقش خون‌رسانی و انتقال اكسیژن از بافت ریه به سایر بافت‌های بدن را بر عهده دارد؛ آهن در سلامت گلبول قرمز خون نیز بسیار تأثیر‌گذار است. 

وی گفت: یكی از شایع‌ترین انواع كم‌خونی، فقر آهن است كه در حال حاضر معضل بهداشتی بسیاری از مردم دنیا محسوب شده و بیشتر در دختران و زنان به خاطر عادات ماهانه و زایمان دیده می‌شود. 

این متخصص اطفال به كمبود آهن در كودكان اشاره كرد و افزود: یك ‌سوم كودكان كشور دچار فقر آهن هستند؛ كودكان نیاز به خونرسانی دارند. آهن علاوه بر خونرسانی؛ در رشد تفكر و سلامت مغز نقش بسیار مهمی را ایفا می‌كند و به همین خاطر مادران نباید در دادن قطره آهن به كودكان، كوتاهی كنند. 

بهرامی بی‌حالی، رنگ‌پریدگی و ضعف چسمانی را از علائم كم‌خونی ناشی از فقر آهن در كودكان دانست و ادامه داد: لطمه به سیستم عصبی، كاهش قدرت یادگیری و تأثیر سوء بر عملكرد مغز از عوارض فقر آهن در كودكان است. 

وی درباره نحوه استفاده از قطره آهن در كودكان اظهار داشت: برای كودكانی كه دارای وزن مناسب هستند، خوراندن قطره آهن باید از 6 ماهگی و همراه با غذاهای كمكی آغاز شود؛ البته در خصوص نوزادان نارس و كم‌وزن، هنگامی كه وزنشان 2 برابر شد و از آغاز 2 ماهگی می‌توان از قطره آهن استفاده كرد؛ قطره آهن باید 2 ساعت قبل یا بعد از دادن شیر یا غذای كمكی به كودك خورانده شود. 

این متخصص اطفال با بیان اینكه استفاده از قطره آهن در كودكان باید تا 2 سالگی انجام‌ شود، خاطرنشان كرد: از آنجایی كه این قطره موجب سیاه شدن دندان‌های كودك می‌شود، بهتر است برای پیشگیری از این مسئله مادران قطره آهن را از پشت دندان كودك داخل دهان او بریزند و پس از آن مقداری آب به طفل داده شود. 

تولد نوزاد تپل‌ نتیجه مصرف آهن در دوره بارداری

تولد نوزاد تپل‌ نتیجه مصرف آهن در

 دوره بارداری

:بر اساس یك تحقیق جدید، زنانی كه در سه ماهه اول بارداری مقادیر كافی آهن دریافت می‌كنند نوزادانی با وزن سنگین‌تر خواهند داشت.

به گزارش فارس ، این تحقیق با مطالعه 1300 زن باردار نشان داد كه مصرف بیشتر آهن در سه ماهه اول بارداری تأثیر مثبتی در وزن نوزاد تازه متولد دارد. 

یافته‌های منتشر شده در مجله علمی «باروری انسان» نشان می‌دهد كه مصرف كافی ویتامین «ث» كه موجب جذب بیشتر آهن از غذاهای غیرگوشتی می‌شود، تأثیر بیشتری در افزایش وزن نوزاد خواهد داشت. 

به گفته یكی از محققان دانشگاه «لیدز» انگلستان، گاهی لازم است زنان باردار رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا میزان آهن بیشتری دریافت كنند؛ مطالعات ما نشان می‌دهد كه میزان توصیه به مصرف آهن در زنان باردار پایین است. 

وی افزود: فقر آهن یكی از مشكلات شایع دوران بارداری به ویژه در كشورهای در حال توسعه است كه می‌تواند منجر به نتایج منفی از قبیل كمی وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس و اختلال رشد عصبی كودك شود؛ این موارد ممكن است موجب مشكلاتی در زمینه سلامت و رشد كودك در مراحل بعدی زندگی‌اش شود. 

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در آمریكا به زنان باردار توصیه می‌شود كه روزانه 27 میلی گرم آهن مصرف كنند، در حالی كه در انگلستان استاندارد میزان مصرف آهن 15 میلی گرم به صورت روزانه است. 

بنابراین گزارش آهن موجود در سبزیجات، لوبیا و حبوبات كمتر از آهن گوشت قرمز و ماهی جذب بدن می‌شوند. 

این محقق گفت: اطلاعات متناقض در مورد مواد غذایی می‌تواند گیج كننده باشد بنابراین بسیار مهم است كه اطلاعات صحیحی در اختیار زنان باردار قرار داده شود؛ آنها باید نه تنها در مورد بهترین منابع آهن در رژیم غذایی اطلاع داشته باشند بلكه باید بدانند كه رژیم غذایی متنوعی شامل میوه و سبزیجات غنی از ویتامین «ث» برای آنان بسیار ثمربخش خواهد بود. 

وی افزود: نوشیدن یك لیوان آب پرتقال تازه در كنار نان و لوبیا یكی از نمونه‌هایی است كه می‌تواند میزان جذب آهن را افزایش دهد. 

این گزارش می‌افزاید: این مطالعه به معنای این نیست كه زنان باید در دوران بارداری مكمل آهن مصرف كنند، زیرا پزشكان بارها در مورد پیامدهای منفی مصرف بیش از حد مكمل‌ها به ویژه در دوران بارداری هشدار داده‌اند. 

یك سوم كودكان كشور دچار فقر آ‌هن هستند

یك سوم كودكان كشور دچار 
فقر آ‌هن هستند

ك متخصص اطفال گفت: یك سوم كودكان كشور دچار فقر آهن هستند و بی‌حالی، رنگ‌پریدگی و ضعف چسمانی از علائم كم‌خونی ناشی از فقر آهن در كودكان است كه به آسیب سیستم عصبی، كاهش قدرت یادگیری و تأثیر سوء بر عملكرد مغز كودك منجر می‌شود.

منصور بهرامی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینكه آهن یك عنصر مهم برای سلامت انسان است، اظهار داشت: در ساختار گلبول قرمز خون، آهن به كار رفته و نقش خون‌رسانی و انتقال اكسیژن از بافت ریه به سایر بافت‌های بدن را بر عهده دارد؛ آهن در سلامت گلبول قرمز خون نیز بسیار تأثیر‌گذار است. 

وی گفت: یكی از شایع‌ترین انواع كم‌خونی، فقر آهن است كه در حال حاضر معضل بهداشتی بسیاری از مردم دنیا محسوب شده و بیشتر در دختران و زنان به خاطر عادات ماهانه و زایمان دیده می‌شود. 

این متخصص اطفال به كمبود آهن در كودكان اشاره كرد و افزود: یك ‌سوم كودكان كشور دچار فقر آهن هستند؛ كودكان نیاز به خونرسانی دارند. آهن علاوه بر خونرسانی؛ در رشد تفكر و سلامت مغز نقش بسیار مهمی را ایفا می‌كند و به همین خاطر مادران نباید در دادن قطره آهن به كودكان، كوتاهی كنند. 

بهرامی بی‌حالی، رنگ‌پریدگی و ضعف چسمانی را از علائم كم‌خونی ناشی از فقر آهن در كودكان دانست و ادامه داد: لطمه به سیستم عصبی، كاهش قدرت یادگیری و تأثیر سوء بر عملكرد مغز از عوارض فقر آهن در كودكان است. 

وی درباره نحوه استفاده از قطره آهن در كودكان اظهار داشت: برای كودكانی كه دارای وزن مناسب هستند، خوراندن قطره آهن باید از 6 ماهگی و همراه با غذاهای كمكی آغاز شود؛ البته در خصوص نوزادان نارس و كم‌وزن، هنگامی كه وزنشان 2 برابر شد و از آغاز 2 ماهگی می‌توان از قطره آهن استفاده كرد؛ قطره آهن باید 2 ساعت قبل یا بعد از دادن شیر یا غذای كمكی به كودك خورانده شود. 

این متخصص اطفال با بیان اینكه استفاده از قطره آهن در كودكان باید تا 2 سالگی انجام‌ شود، خاطرنشان كرد: از آنجایی كه این قطره موجب سیاه شدن دندان‌های كودك می‌شود، بهتر است برای پیشگیری از این مسئله مادران قطره آهن را از پشت دندان كودك داخل دهان او بریزند و پس از آن مقداری آب به طفل داده شود. 

كمبود آهن و روی موجب ریزش مو می شود

كمبود آهن و روی موجب ریزش

 مو می شود

اکثر مردم روزانه بین ۷۰ تا ۱۵۰ تار موی سرشان را از دست می دهند و معمولاً کم شدن موی سر هنگامی است که ریزش مو بیشتر از رویش مو باشد.

دكتر مهناز بنی هاشمی عضو مركز تحقیقات بیماری های پوست و سالك دانشگاه علوم پزشكی مشهد ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ خانم ها نیز اغلب به اندازه آقایان دچار ریزش مو می شوند که عمدتا‎‏ در حین شستشو، شانه زدن و یا بستن موی سر این اتفاق رخ می دهد.

وی افزود: قطع مصرف داروهای ضد بارداری بعد از زایمان و در دوران شیردهی، شروع دوران یائسگی، بعد از كاهش سریع وزن، اختلالات و بیماری های هورمونی و همچنین کمبود ویتامین و دیگر مواد مغذی مانند آهن  و روی را از جمله دلایل ریزش مو در خانم ها است.

دكتر بنی هاشم تصریح كرد: کم مو شدن وقتی قابل توجه است که حدود ۴۰ درصد موی سر از دست برود و در بیشتر موارد، به ندرت ریزش دائمی است ومعمولا در طی نه ماه رویش موها به حالت طبیعی خود بازمی گردد.

وی با اشاره به این که موهای سر به مدت 3 تا 5 سال رشد كرده و سپس برای 3 ماه دیگر نمی رویند و مجدداً شروع به رشد می کنند، گفت : اگر موی افراد می ریزد، تا از مرحله توقف رشد به حالت فعال و رویش مجدد برنگردد، نمی توان  جلوی ریزش آنها را گرفت و این مسئله حدود چند ماه طول می كشد.

عضو مرکز تحقیقات بیماری های پوست و سالک دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: بروز بیماری های پوست سر، عفونت ها، تومورها و حوادثی مانند سوختگی ها و جراحات عمیق پوست می تواند منجر به ایجاد جوشگاه واسكار شود كه در این حالت ریزش مو دائم خواهد بود.

دکتر بنی هاشمی، مراجعه به پزشک و تشخیص علت ریزش مو ، صبر و بردباری ، تامین ویتامین ها و املاح کاهش یافته در بدن و اصلاح وضعیت غذایی را از راهکارهای درمان ریزش مو برشمرد.

دختران در سنین بلوغ بیشتر از پسران نیازمند آهن هستند

دختران در سنین بلوغ بیشتر از

 پسران نیازمند آهن هستند

میزان نیاز دختران نوجوان به آهن در سنین بلوغ 10 درصد بیشتر از پسران است و کمبودهای تغذیه ای در دراز مدت مربوط به کمبودهای خاص مانند کم خونی و فقر آهن است.
به گزارش مهر، مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: نوجوانی دوران رشد سریع جسمانی و افزایش نیازهای تغذیه ای و ذخیره سازی مواد غذایی در بدن است و باید توجه ویژه ای به نوع تغذیه داشت.

میزان نیاز دختران نوجوان به آهن در این سنین بلوغ 10 درصد بیشتر از پسران است و کمبودهای تغذیه ای که از مصرف ناکافی موادغذایی در دراز مدت ناشی می شود مربوط به کمبودهای خاص مانند کم خونی فقر آهن و کمبود ویتامین آ و ید است.

همچنین پوسیدگی دندان، ناشی از یک مشکل بهداشتی در ارتباط با مصرف بیش از حد مواد شیرین مانند آب نبات، شکلات، بستنی ، کیک و نوشابه های شیرین به همراه غذا یا میان وعده های غذایی است و باید با شناخت نیازهای تغذیه ای نوجوانان به رفع آن کمک کرد.
 
داشتن رژیم غذایی کامل و غنی، کنترل پرخوری، انجام ورزش منظم ، کنترل بیماریهای انگلی، کنترل کمبود مواد موجود در محیط مانند فلوراید از مسائل مهم است که باید در روند تغذیه نوجوانان حائز اهمیت باشد.
 
مهمترین اصول و شیوه زندگی سالم نوجوان شامل مواردی همچون پیشگیری از بیماریها از طریق بهداشت فردی، بهداشت آب و مواد غذایی، واکسیناسیون، پیشگیری از مصرف خودسرانه دارو، تشخیص زودرس و درمان به موقع بیماریها، عدم استعمال سیگار، عدم مصرف الکل و مواد مخدر،انجام فعالیتهای جسمانی و ورزش، خواب منظم و رعایت رژیم غذایی مناسب است.
 
مرکز مشاوره بهداشت باروری هر روز از ساعت 12تا 9 به جز ایام تعطیل با حضور کارشناسان و پزشکان مجرب به ارائه خدماتی همچون مشاوره دوران بلوغ و نوجوانی ، مشاوره قبل ازازدواج، مشاوره قبل از بارداری، مشاوره مراقبتهای دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان، مشاوره تنظیم خانواده، مشاوره تغذیه مشاوره بیماریهای مقاربتی، مشاوره نازایی، مشاوره بهداشت روان زنان، مشاوره دوران یائسگی و مشاوره سرطانهای زنان می پردازد.

نقش عفونت هلیکوباکترپیلوری در بروز فقر آهن

نقش عفونت هلیکوباکترپیلوری 

در بروز فقر آهن

کارشناسان مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در یک مطالعه جدید خاطرنشان کردند: کودکان مبتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری با مشکل کاهش سطح آهن خون مواجه هستند.

به گزارش  ایسنا، این متخصصان دریافتند کودکانی که قبلا هیچ نشانه‌ای از فقر آهن یا کم ‌خونی نداشتند وقتی به این عفونت دچار شدند در مقایسه با کودکان سالم مقدار آهن خونشان به شدت کاهش پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، نکته مهم حاصل از این بررسی‌ها این است که حتی در کودکانی هم که هیچ سابقه فقر آهن نداشته‌اند این عفونت می‌تواند سبب کاهش شدید سطح آهن خون شود.

از آنجا که این عفونت در کودکان سالم موجب بروز کمبود آهن می‌شود بررسی پیامدهای بلندمدت آن روی کودکانی که پیش از ابتلا کم‌ خونی داشته‌اند، امری حیاتی است تا از بروز آسیب‌های بیشتر به این کودکان جلوگیری شود.

این یافته در مجله «تغذیه و گاستروانترولوژی» اطفال منتشر شده است.

مصرف روزانه 27 میلی‌گرم آهن و یا مکمل‌های آن در سه ماهه اول بارداری ضروری است

مصرف روزانه 27 میلی‌گرم آهن ویا

 مکمل‌های آن در سه ماهه اول

 بارداری ضروری است

سلامت نیوز :پزشكان با بررسی میزان مصرف آهن در بیش از یك‌هزار زن باردار دریافتند: هر چه زنان باردار مقدار بیشتری آهن مصرف کنند اندازه و وزن نوزادشان بیشتر خواهد بود از این رو مصرف روزانه 27 میلی گرم آهن را در این افراد توصیه می کنند.

به گزارش  ایسنا ، محققان انگلیسی با مطالعه مصرف غذا و مکمل های آهن در یك‌هزار و 260 زن باردار طی 3 ماهه اول بارداری دریافتند به ازای هر 10 میلی گرم افزایش مصرف آهن در روز وزن نوزاد حدود 34 گرم افزایش می یابد.

زنان بارداری که در سه ماهه اول دوران بارداری مقدار زیادی آهن مصرف می کنند ممکن است نسبت به سایر زنان باردار، نوزادان سالم تر و با وزن بیشتر به دنیا بیاورند.

در یافته های این مطالعه که در مجله تولید مثل بریتانیا به چاپ رسیده، آمده است هر چه زنان باردار مقدار بیشتری آهن مصرف کنند اندازه و وزن نوزادشان بیشتر خواهد بود.

از آن جایی که وزن نامناسب نوزاد می تواند به فلج شدن و یا حتی مرگ منجر شود محققان در این رابطه به زنان باردار توصیه کردند روزانه 27 میلی گرم آهن و مکمل های آهن مصرف کنند و این در حالی است که در حال حاضر در انگلیس مصرف حداقل 15 میلی گرم آهن برای زنان باردار مورد بحث قرار دارد.

بر پایه این گزارش این 15 میلی گرم آهن در مواد غذایی مانند مرغ سوخاری، اسفناج خام و یا قرصهای مکمل آهن موجود است.

این مطالعه نشان داد اکثر زنان باردار، آهن مورد نیاز خود را بیشتر از طریق سبزیجات و کمتر از طریق گوشت تهیه می کنند.

قطع درمان و مصرف مجدد یك دارو منجر به مقاوت میكروبی می‌شود

قطع درمان و مصرف مجدد یك دارو

 منجر به مقاوت میكروبی می‌شود

 یك دارو ساز در یزد گفت: مقاومت میكروبی در اثر مصرف غیرمنطقی دارو ایجاد می‌شود.

ذبیحی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به اینكه مقاومت میكروبی در اثر مصرف غیرمنطقی داروها ایجاد می شود لذا لازم است در مصرف آنتی بیوتیك ها دوره درمان كامل شود و همچنین داروها برای نوبت بعد نگهداری نشوند.

وی گفت: از آنجا كه هر دارویی شرایط نگهداری خاصی را می‌طلبد، لازم است دارویی در منزل نگهداری نشود و در صورت نگهداری دارو برای مصرف در دوره های بعدی حتما نسبت به چگونگی شرایط نگهداری و تاریخ مصرف داروها توجه لازم صورت گیرد.

این داروساز در خاتمه روش دیگری در مصرف دارو كه می‌تواند منجر به مقاومت میكروبی شود را مصرف طولانی مدت یك دارو و یا قطع درمان و مجددا استفاده از همان دارو به طور مكرر، استفاده از دارو كمتر از مقدار تجویز پزشك عنوان و توصیه كرد: ‌بیماران به هیچ عنوان مصرف دارو را به طور مكرر و بدون دستور پزشك قطع نكنند.

 
 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : موسی نایینی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات